اطلاعات جدیدی از تراشه های اسنپدراگون ۸۴۵ و کایرین ۹۷۰ منتشر شد

طبق اطلاعات جدید، اسنپدراگون ۸۴۵ از هسته‌های Cortex-A75 و Cortex-A53 به همراه پردازنده گرافیکی آدرنو ۶۳۰ استفاده خواهد کرد.

تنها چند ماه از معرفی تراشه اسنپدراگون ۸۳۵ می‌گذرد؛ اما به نظر می‌رسد کمپانی کوالکام در حال کار روی نسل بعدی تراشه بالارده‌اش است. این تراشه، اسنپدراگون ۸۴۵ نام دارد. هواوی نیز در حال ساخت نسل جدید تراشه‌ی اختصاصی خود است که کایرین ۹۷۰ نام دارد و برای رقابت با تراشه اسنپدراگون ۸۳۵ عرضه خواهد شد.

تاکنون اطلاعاتی در مورد این تراشه‌ها منتشر شده است و تاحدودی در مورد اسنپدراگون ۸۴۵ و کایرین ۹۷۰ می‌دانیم؛ اما اخیرا فهرستی از این دو محصول در فضای مجازی قرار گرفته است که ما را با مشخصات سخت‌افزاری آن‌ها آشنا می‌کند.

طبق لیست منتشرشده، هر دو تراشه اسنپدراگون ۸۴۵ و کایرین ۹۷۰ با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری ساخته می‌شوند. البته تراشه کایرین ۹۷۰ با پروسه ساخت FinFET کمپانی TSMC تولید می‌شود؛ اما تراشه اسنپدراگون ۸۴۵ از پروسه ساخت LPE کمپانی سامسونگ استفاده خواهد کرد.

در گذشته شایعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه اسنپدراگون ۸۴۵ با استفاده از لیتوگرافی ۷ نانومتری TSMC تولید می‌شود؛ اما به نظر می‌رسد که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

روی تراشه اسنپدراگون ۸۴۵ یک پردازنده ۸ هسته‌ای قرار دارد که یک خوشه‌ی ۴ هسته‌ای از هسته‌های Cortex-A75 تشکیل یافته و یک خوشه ۴ هسته‌ای دیگر، متشکل از هسته‌های Cortex-A53 است. در کنار این پردازنده، پردازنده گرافیکی آدرنو ۶۳۰ و مودم X20 قرار دارد. انتظار می‌رود تراشه جدید کوالکام در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۸ روانه بازار شود.

اسنپدراگون 845 / کایرین 970
اسنپدراگون ۸۴۵ / کایرین ۹۷۰

در طرف دیگر، تراشه کایرین ۹۷۰ از پردازنده‌ای استفاده می‌کند که در آن از هسته‌های Cortex-A73 استفاده شده است. کایرین ۹۷۰ اولین تراشه‌ای خواهد بود که از پردازنده گرافیکی Heimdallr MP بهره می‌برد. انتظار می‌رود تراشه جدید هواوی از سه‌ماهه سوم و چهارم سال ۲۰۱۷ در محصولات جدید کمپانی چینی استفاده شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *