چه چیز در دوربین جدید اولتراپیکسل ۳ اچ تی سی یو ۱۱ تغییر کرده است

تقریباً زمان نسبتاً زیادی از معرفی HTC UltraPixel می گذرد. این محصول اولین بار در سال ۲۰۱۳ و همزمان با HTC One در دسترس علاقه مندان قرار گرفت. بر خلاف روند معمول، اچ تی سی در آن زمان محصولی با مگاپیکسل کمتر ولی سایز پیکسل بزرگ تر به علاقه مندان معرفی کرد. هدف تعیین شده از سوی این شرکت، افزایش کیفیت دوربین بود. ولی اولین نسل از چنین دوربین هایی که با نام اولترا پیکسل شناخته می شد نتوانست نظر علاقه مندان را به خود جلب کند. به دنبال آن، این شرکت پس از مدتی نسل بعد دوربین های با کیفیت خود را همراه با پرچم دار این شرکت یعنی HTC 10 روانه بازار کرد. این گوشی مجهز به نسل دوم از دوربین های مجهز به اولترا پیکسل بود. ولی تغییرات بوجود آمده توانست به خوبی تعادل مورد نیاز را بین سایز و عدد مگاپیکسل موجود به وجود آورد.
ولی امروز اچ تی سی توانست نسل سوم از اولترا پیکسل را نیز همراه با پرچم دار جدید خود یعنی HTC U11 معرفی کند. تغییرات بسیار زیادی از لحاظ ظاهری بر روی این محصول صورت گرفته است. ولی سؤال اینجاست که آیا تغییرات بوجود آمده می تواند انتظارات علاقه مندان را تأمین کند؟

مشخصات دوربین
اچ‌تی‌سی یو ۱۱ – اولتراپیکسل ۳  اچ‌تی‌سی یو اولترا – اولتراپیکسل ۲ اچ‌تی‌سی وان ام ۷ – اولتراپیکسل یک گلکسی اس ۸ آیفون ۷
رزولوشن، نسبت تصویر  ۱۲MP@4:3 ۱۲MP@4:3
۴۰۳۲x3024px
۴MP@16:9
۲۶۸۸x1520px
۱۲MP@4:3
۴۰۳۲x3024px
۱۲MP@4:3
۴۰۳۲x3024px
سنسور و سایر پیکسل ۱٫۴μm ۱/۲٫۳″
۱٫۵۵μm
۱/۳″
۲٫۰μm
۱/۲٫۵۵″
۱٫۴μm
۱/۳″
۱٫۲۲μm
گشودگی دیافراگم F1.7 F1.8 F2.0 F1.7 F1.8
گشودگی دیافراگم Dual-pixel AF
OIS
PDAF
Laser AF
OIS
OIS Dual-pixel AF
OIS
PDAF
OIS

چه تغییراتی در اولترا پیکسل ۳ بوجود آمده است؟

در ابتدا باید بگوییم که وضوح تصویر تقریباً مشابه به نمونه قبلی این تکنولوژی است که با نام یو اولترا و یا نسل دوم اولترا پیکسل نیز شناخته می شود. ولی در این محصول شاهد کاهش سایز پیکسل ها به ۱٫۴ میکرو متر هستیم و علاوه بر این سنسور دوربین موجود در آن نیز کوچک تر شده است.

واقعیت این است که پیکسل های کوچکتر توانایی کمتری در جذب نور دارند و همین دلیل باعث می شود تا نویز بیشتری بر روی تصاویر ظاهر شوند. و مطمئناً این مشکل برای شما خوشایند نخواهد بود. ولی همانطور که در جریان هستید عدسی عریض تر باعث جذب نور بیشتر و تغییر چنین وضعیتی خواهد شد. گشودگی دیافراگم بیشتر بتواند کاهش یافتن سایز پیکسل‌ها را جبران کند. دوربین اچ‌تی‌سی یو ۱۱ از گشودگی دیافراگم F/1.7 بهره می‌برد که همین امر سبب خواهد شد تا نور بیشتری توسط لنز جذب شود.

تصاویر: یکنواخت با فوکوس اتوماتیک

HTC U11 / اچ تی سی یو 11
HTC U11 / اچ تی سی یو ۱۱

یکی از قابلیت های موجود در سری گذشته اچ تی سی قابلیت فوکوس اتوماتیک با استفاده از لیزر بود. ممکن است شما نیز در جریان باشید که HTC U11 فاقد این تکنولوژی است. ولی چرا؟ یو اولترا فوکوس به طور همزمان از صد ها پیکسل برای سیستم فوکوس دوربین استفاده می کرد. ولی u11 از تکنولوژی ای با نام اتو فوکوس دو پیکسلی (dual-pixel) استفاده می کند. روش کار هر دو یکسان است ولی در شیوه دوم از میلیون ها پیکسل موجود برای کمک به الگوریتم فوکوس استفاده می شود. که در نتیجه بدون توجه به فاصله و همچنین نور موجود باعث فوکوس سریع تر و بهتری خواهد شد.
ویژگی دیگری که اچ تی سی در U11 مورد استفاده قرار داده با نام OIS شناخته می شود. به طور خلاصه این ویژگی باعث می شود تا دوربین حرکات و جا به جایی های ناخواسته دست را پیش بینی کند و در نهایت از تاثیر حرکات تصادفی دست بر روی کیفیت تصویر جلوگیری شود و منجر به تولید تصاویر واضح تر بویژه در موقعیت های تاریک شود.
طوری که گفته می شود، یکی از دلایل برتری سیستم OIS نسبت به سایر نمونه ها استفاده از روش ۵ محوره است. به عبارت دیگر، OIS این توانایی را دارد تا حرکات نا به جا در هر جهتی را خنثی نماید. علاوه بر این، دوربین HTC U11 مجهز به سیستم یکنواختی تصاویر دیجیتالی است ولی هنوز به درستی شیوه و روش کاربرد آن منتشر نشده است.
از دیدگاه نرم افزاری، اچ تی سی موفق شده تا در سیستم کاهش نویز و همچنین “الگوریتم تنظیم سفیدی صفحه” تغییراتی را بوجود اورد. HTC U11 مجهز به ویژگی جدید بهبود در سیستم خودکار HDR است. تاکنون اطلاعات تخصصی زیادی در این باره منتشر نشده است ولی موضوع مسلم این است که این شرکت با این فن آوری به دنبال تصویر برداری بدون تأخیر با استفاده از شیوه HDR است. طوری که می دانید این تکنولوژی می تواند چندین فریم را به صورت سریع و پشت سر هم تهیه کند و سپس بهترین قسمت های این فریم ها را با هم ادغام نماید.

HTC U11 / اچ تی سی یو 11
HTC U11 / اچ تی سی یو ۱۱

کیفیت تصاویر تهیه شده با اولترا پیکسل۳

پس از معرفی HTC U11، این شانس را بدست آوردیم تا بتوانیم چند عکس را با استفاده از دوربین جدید این محصول تهیه کنیم که در ادامه می توانید نمونه ای از آن را مشاهده نمایید.

z913z909z910z911z912
ویدئو های واضح و تمیز
در کنار موارد گفته شده، کیفیت فیلم برداری نیز در این محصول افزایش پیدا کرده است. دلیل این امر علاوه بر استفاده از OIS، تکنولوژی ۵ محوره و اتو فوکوس دو پیکسلی ( dual-pixel) استفاده از روشی با نام TNR است. به طور خلاصه در این روش، کیفیت هر فریم با استفاده از فریم قبل و بعد از آن افزایش پیدا می کند و چنین روشی باعث می شود تا ویدئویی واضح و با نویز کمتر بدست آوریم. ولی در حال حاضر نمی توانیم بگوییم که آیا این قابلیت به جز در ۱۰۸۰P در سایر کیفیت ها هم کار می کند یا خیر. ویدیو های تولید شده با کیفیت ۴K نیاز به سخت افزار های قوی تری نیز دارند و به همین دلیل حتی با استفاده از اسنپدراگون ۸۳۵ نیز تردید هایی در این زمینه وجود دارد.
یکی دیگر از قابلیت های موجود در این محصول، استفاده از چهار میکروفن برای افزایش کارایی تصویر برداری در U11 است. با استفاده از این ویژگی که با نام Acoustic Focus شناخته می شود می توان با توجه به میزان فوکوس دوربین ولوم آن را کنترل کرد. وقتی که دوربین را زوم نمایید، U11 سعی می کند تا صدا های تولید شده در جلوی دوربین را بیشتر به خود جذب کند و در عین حال صدا های تولید شده از اطراف را محدود کند. به عبارت دیگر همانطور که اچ تی سی نیز بیان کرده است، این کار مشابه راه رفتن درون فریم است.

اولترا پیکسل ۳: جمع بندی
در حال حاضر حداقل تا زمان استفاده از U11 (که به زودی معرفی خواهد شد) نمی توان اطلاعات بیشتری در مورد نسل سوم تکنولوژی اولترا پیکسل و دوربین موجود در آن در اختیار علاقه مندان قرار داد. ولی آنطور که در پاراگراف های پیشین نیز گفتیم، این تکنولوژی نوع تکامل یافته نمونه های گذشته است و نمی توان آن را به عنوان انقلابی در این زمینه به حساب آورد. ولی باید منتظر محصول باکیفیتی از سوی این شرکت باشیم زیرا پس از معرفی HTC 10 در سال گذشته به نظر می رسد که آنها بالاخره توانستند به تکنولوژی قابل قبولی دست پیدا کنند و هم اکنون در حال کار برای بهبود آن تکنولوژی هستند.

آیا می توان HTC U11 را بعنوان رقیبی مهم برای سایر محصولات با کیفیت به حساب آورد؟ امکان آن وجود دارد ولی هنوز نیاز است تا در این زمینه تحقیقاتی صورت گیرد. در آینده ای نزدیک قصد داریم تا HTC U11 را بصورت تخصصی تر مورد بررسی قرار دهیم و علاوه بر آن مقایسه ای بین این محصول و سایر رقیبان انجام دهیم. تا آن زمان می توانید از سایر اطلاعاتی که در این زمینه ارائه شده است استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *